3. Dar rady

Dar rady przydaje się w sytuacjach wymagających podjęcia trudnej decyzji, np. wybór szkoły lub pracy, działania które nie do końca widzimy czy będzie dobre, wyboru między czymś dobrym a lepszym, itp. 

Dar pomaga wybrać właściwą ścieżkę. Patrząc na swój wybór może się komuś wydaje, że wybraliśmy to w sposób intuicyjny, ale z darem rady od Ducha św. mamy od razu pewność dobrego wyboru. 

Dar rady pomaga rozstrzygnąć w trudnych sytuacjach jak postąpić, aby zrobić dobrze. Ten dar jest niejako kontynuacją daru mądrości. Jeśli zobaczymy jak widzi Bóg (dar mądrości), kolejnym krokiem jest wykorzystanie tego i znalezienie wyjścia z sytuacji. 

Przykład z życia:

Na wspomnianej wycieczce klasowej w pokoju obok 4 kolegów pobiło się o łóżka. Dlatego Pani wychowawczyni rozdzieliła chłopców po 4 innych pokojach. Na pierwszym posiłku Franek siedzi przy stoliku z kolegami, którzy omawiają poobiedni plan zemsty na wychowawczyni. 

Co byś zrobił na miejscu Franka? Milczał? Tłumaczył chłopakom, że tak nie wolno? Doniósł wychowawczyni o ich planach? ... 

Przykład zastosowania daru mądrości:

Franek - w myślach pomodlił się o dar rady i po chwili wpada mu pewna myśl (światło, zrozumienie sytuacji). Roześmiał się i jak już wszyscy zwrócili na niego uwagę powiedział do swoich kolegów: "He he he! Myśmy w naszym pokoju też się pokłócili z tego samego powodu. Ale ostatecznie stwierdziliśmy że przed nami 7 dni wspólnego życia i wspólnej zabawy i zależy mi na tym, abyśmy spędzili ten czas wspólnie w przyjaźni i radości a nie w walce o najlepsze miejsca. Tutaj w okolicy jest rzeczka chodźcie po obiedzie zbudujemy tamę, żebyśmy mogli się potem kąpać? Co Wy na to?"

Efekt:

Chłopcy zupełnie zmienili kierunek myślenia i działania. Podczas budowania tamy zaprzyjaźnili się ze sobą, poznali bardziej i stracili ochotę na zemstę. Za to w pokojach mieli o czym rozmawiać, bo planowali kolejne wspólne akcje. 

Cytaty wskazujące na użycie tego daru:

J 8,3-7: Wówczas uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę którą pochwycono na cudzołóstwie, a postawiwszy ją pośrodku, powiedzieli do Niego: «Nauczycielu, tę kobietę dopiero pochwycono na cudzołóstwie. W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty co mówisz?» Mówili to wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć. Lecz Jezus nachyliwszy się pisał palcem po ziemi. A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: «Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamień».